Skip to content

11 Grace PlaceBarnegat, NJ 08005

Built 2017

Last Sale Price
$358,750
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block180
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1.5S/2AG
Dwellings1
ZoningML2
Sq Footage2,119
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
34%
Improvement Value:$217,400
66%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+2.3%
2024$9,589+3.8%
2023$9,236+0.5%
2022$9,194+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$358,750

From:

To:

DeedBook 16815, Page 202Recorded7/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017