Skip to content

15 Grace PlaceBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$424,295
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block180
Lot1.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML2
Sq Footage2,764
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
29%
Improvement Value:$276,600
71%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,289+2.3%
2024$11,033+4.2%
2023$10,587+0.5%
2022$10,537+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$424,295

From:

To:

Sq Ft2,764DeedBook 17175, Page 404Recorded7/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018