Skip to content

14 Gunning River RdBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$35,162
Last Sale Date
Dec 29, 2013

Property Information

Block189
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage1,050
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
61%
Improvement Value:$40,900
39%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,099+2.3%
2024$3,030+3.8%
2023$2,919+0.5%
2022$2,905+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,162

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 15867, Page 1917Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 13391, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 12738, Page 1256