Skip to content

12 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block195.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,373
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
44%
Improvement Value:$117,300
56%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,231+2.3%
2024$6,093+3.8%
2023$5,869+0.5%
2022$5,842+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,373DeedBook 19409, Page 1395Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,373DeedBook 18526, Page 1303Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$257,010
DeedBook 13917, Page 1334

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 13208, Page 1300

Property Sale

Sale
$57,052
DeedBook 10489, Page 289

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4434, Page 367