Skip to content

85 South Main StBarnegat, NJ 08005

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block195
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class10
DescriptionOFF/APT 2711420
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage11,420
Acreage8.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,510,000
53%
Improvement Value:$1,340,000
47%
Total Assessment$2,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,845+2.3%
2024$82,964+3.8%
2023$79,914+0.5%
2022$79,544+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$5,250,000
DeedBook 12913, Page 1294