Skip to content

8 Tulsa Dr NoBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block196.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
55%
Improvement Value:$84,900
45%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,564+2.3%
2024$5,441+5.6%
2023$5,151+0.5%
2022$5,127+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,152DeedBook 19753, Page 1318Recorded8/5/2024

Property Sale

Sale
$254,900
Sq Ft1,152DeedBook 18252, Page 371Recorded1/11/2021

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 15320, Page 1335

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 10168, Page 1143

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4558, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1987