Skip to content

121 Beverly DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block196.01
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,820
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
47%
Improvement Value:$110,800
53%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,216+2.3%
2024$6,078+3.8%
2023$5,855+0.5%
2022$5,828+3.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13138, Page 1338

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10258, Page 1098

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4827, Page 780

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4600, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1973