Skip to content

135 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block196.01
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,184
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
61%
Improvement Value:$72,500
39%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,478+2.3%
2024$5,356+3.8%
2023$5,159+0.5%
2022$5,135+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 17088, Page 1298Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 16888, Page 1395Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5057, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1973