Skip to content

16 Tulsa Dr NoBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Oct 5, 1989

Property Information

Block196.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/153
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,576
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
49%
Improvement Value:$104,200
51%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,139+2.3%
2024$6,002+3.8%
2023$5,782+0.5%
2022$5,755+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4789, Page 962

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4664, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1988