Skip to content

35 Pomona DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block196.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,860
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
48%
Improvement Value:$114,900
52%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+2.3%
2024$6,489+5.8%
2023$6,135+0.5%
2022$6,107+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,860DeedBook 19137, Page 903Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 17498, Page 1031Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 4221, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1973