Skip to content

15 Reno CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 20, 2010

Property Information

Block196.02
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
60%
Improvement Value:$66,100
40%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,945+2.3%
2024$4,835+3.8%
2023$4,657+0.5%
2022$4,636+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14872, Page 143

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12202, Page 1039

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 10961, Page 267

Property Sale

Sale
$126,600
DeedBook 10487, Page 813

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4521, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1973