Skip to content

8 Fresno StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block196.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1596 S 1576
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,576
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
49%
Improvement Value:$104,500
51%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+2.3%
2024$5,982+3.8%
2023$5,762+0.5%
2022$5,736+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10072, Page 1876

Property Sale

Sale
$28,635
DeedBook 3331, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1973