Skip to content

42 Pomona DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block196.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,092
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
56%
Improvement Value:$80,800
44%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,412+2.3%
2024$5,292+3.8%
2023$5,098+0.5%
2022$5,074+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16155, Page 1189Recorded8/7/2015

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4981, Page 67

Property Sale

Sale
$30,880
DeedBook 3360, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1973