Skip to content

102 Beverly DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block196.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
51%
Improvement Value:$92,800
49%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+2.3%
2024$5,569+3.8%
2023$5,364+0.5%
2022$5,339+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 17258, Page 938Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5283, Page 514

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4530, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1974