Skip to content

106 Beverly DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$35,900
Last Sale Date
Apr 10, 1980

Property Information

Block196.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
52%
Improvement Value:$90,500
48%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,377+2.4%
2024$5,252+4.0%
2023$5,050+0.5%
2022$5,025+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,900
DeedBook 3910, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1973