Skip to content

7 Roxbury DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$83,040
Last Sale Date
Aug 27, 1991

Property Information

Block196.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,616
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
50%
Improvement Value:$98,000
50%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,850+2.3%
2024$5,720+3.8%
2023$5,510+0.5%
2022$5,484+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$83,040
DeedBook 4929, Page 679

Property Sale

Sale
$96,700
DeedBook 4755, Page 827

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 4641, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1974