Skip to content

17 Pomona DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 27, 2011

Property Information

Block196.05
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,720
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
52%
Improvement Value:$92,700
48%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+2.3%
2024$5,610+3.8%
2023$5,403+0.5%
2022$5,378+12.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 3455, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1973