Skip to content

7 Pomona DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block196.05
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,148
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
58%
Improvement Value:$70,100
42%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+2.3%
2024$4,908+3.8%
2023$4,728+0.5%
2022$4,706+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 17337, Page 526Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12466, Page 1833

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5656, Page 217

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 5413, Page 163

Property Sale

Sale
$32,900
DeedBook 3759, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1973