Skip to content

14 Denville StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block196.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,788
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
50%
Improvement Value:$97,700
50%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,841+2.3%
2024$5,711+4.2%
2023$5,479+0.5%
2022$5,454+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 17294, Page 44Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4162, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1973