Skip to content

9 Fresno StBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block196.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,662
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
50%
Improvement Value:$97,400
50%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+4.1%
2024$5,618+3.8%
2023$5,412+0.5%
2022$5,387+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft1,662DeedBook 19506, Page 1102Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,662DeedBook 19455, Page 384Recorded8/9/2023

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 16218, Page 1941Recorded10/20/2015

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 11153, Page 93

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4348, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1975