Skip to content

15 Denville StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
May 18, 2007

Property Information

Block196.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
54%
Improvement Value:$85,500
46%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,478+2.3%
2024$5,356+3.8%
2023$5,159+0.5%
2022$5,135+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 13833, Page 941

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 12308, Page 545

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 11491, Page 1844

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5340, Page 760

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4157, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1973