Skip to content

38 Tulsa Dr SoBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block196.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
55%
Improvement Value:$79,300
45%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,278+2.3%
2024$5,161+3.8%
2023$4,971+0.5%
2022$4,948+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,152DeedBook 18695, Page 1355Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$222,000
Sq Ft1,152DeedBook 18497, Page 1069Recorded5/25/2021

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16382, Page 332Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 14060, Page 63

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 13761, Page 320

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4322, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1973