Skip to content

44 Tulsa Dr SoBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block196.08
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1404 S 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
57%
Improvement Value:$76,300
43%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,308+2.3%
2024$5,190+3.8%
2023$5,000+0.5%
2022$4,976+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,248DeedBook 20162, Page 1811Recorded10/14/2025

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 10826, Page 92

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3943, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1973