Skip to content

46 Tulsa Dr SoBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block196.08
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
62%
Improvement Value:$61,500
38%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+2.3%
2024$4,745+3.8%
2023$4,571+0.5%
2022$4,549+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16936, Page 163Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 14817, Page 933

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 3620, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1974