Skip to content

52 Tulsa Dr SoBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$86,001
Last Sale Date
Feb 4, 1999

Property Information

Block196.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/168
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,596
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
53%
Improvement Value:$97,600
47%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,180+2.3%
2024$6,043+3.8%
2023$5,821+0.5%
2022$5,794+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$86,001
DeedBook 5662, Page 646

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5384, Page 584

Property Sale

Sale
$34,990
DeedBook 3406, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1973