Skip to content

187 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$69,200
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block196.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
62%
Improvement Value:$61,400
38%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,775+2.3%
2024$4,669+3.8%
2023$4,498+2.4%
2022$4,393+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,200

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 17508, Page 1456Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$23,990
DeedBook 3355, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1973