Skip to content

177 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block196.08
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,461
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
48%
Improvement Value:$107,800
52%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,231+2.3%
2024$6,093+3.8%
2023$5,869+0.5%
2022$5,842+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,461DeedBook 18666, Page 297Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 14628, Page 1539

Property Sale

Sale
$27,290
DeedBook 3352, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1971