Skip to content

25 Tulsa Dr NoBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block196.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,308
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
58%
Improvement Value:$80,400
42%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,758+2.3%
2024$5,630+3.8%
2023$5,423+0.5%
2022$5,398+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,308DeedBook 17521, Page 1018Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4515, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1973