Skip to content

13 Tulsa Dr NoBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Sep 26, 2002

Property Information

Block196.09
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,356
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
53%
Improvement Value:$86,000
47%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198+2.4%
2024$5,077+4.0%
2023$4,881-4.4%
2022$5,108+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 11051, Page 329

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5291, Page 585

Property Sale

Sale
$31,485
DeedBook 3344, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1973