Skip to content

4 Omaha StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2011

Property Information

Block196.09
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
52%
Improvement Value:$91,000
48%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+2.3%
2024$5,531+3.8%
2023$5,328+0.5%
2022$5,303+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4214, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1973