Skip to content

43 Tulsa Dr SoBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block196.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
65%
Improvement Value:$53,900
35%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+2.3%
2024$4,538+3.8%
2023$4,371+0.5%
2022$4,351+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft768DeedBook 18989, Page 95Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14983, Page 900

Property Sale

Sale
$24,490
DeedBook 3343, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1973