Skip to content

206 Eleventh StBarnegat, NJ 08005

Built 1965

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 27, 2011

Property Information

Block198
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage714
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
80%
Improvement Value:$48,000
20%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+2.3%
2024$6,983+3.8%
2023$6,727+0.5%
2022$6,696+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 15019, Page 1518

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 10069, Page 1154

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5475, Page 491

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3794, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1965