Skip to content

114 Clifton RdBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block199
Lot62.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
48%
Improvement Value:$328,200
52%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,702+2.3%
2024$18,287+4.8%
2023$17,444+0.5%
2022$17,363+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 12138, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4356, Page 376