Skip to content

127 Clifton RdBarnegat, NJ 08005

Built 2014

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 13, 2011

Property Information

Block199
Lot68.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,267
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,600
46%
Improvement Value:$367,400
54%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,095+2.3%
2024$19,649+3.8%
2023$18,927+0.5%
2022$18,839-11.6%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 14910, Page 412

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 5245, Page 275

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4401, Page 309