Skip to content

271 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Price
$1,185,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block200
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,476
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,200
50%
Improvement Value:$412,900
50%
Total Assessment$821,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,444+4.5%
2024$23,396+3.8%
2023$22,536+0.5%
2022$22,431+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,185,000
Sq Ft3,476DeedBook 18841, Page 445Recorded12/28/2021

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 11522, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1978