Skip to content

441-05 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block202
Lot11.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class37
Description2SF/
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,416
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
75%
Improvement Value:$56,700
25%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+2.3%
2024$6,599+5.1%
2023$6,281+0.5%
2022$6,252-15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 17982, Page 1241Recorded7/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5762, Page 870

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4488, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1986