Skip to content

389-12 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block202
Lot4
QualifierC12
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,150
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
68%
Improvement Value:$83,400
32%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+2.3%
2024$7,668+3.8%
2023$7,386+0.5%
2022$7,351+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,150DeedBook 20030, Page 791Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,150DeedBook 19118, Page 433Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 16892, Page 755Recorded10/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$186,500
DeedBook 10817, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5290, Page 580

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4369, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1985