Skip to content

401-2b Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block202
Lot6
QualifierC02B
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class37
Description2SF/
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
60%
Improvement Value:$100,000
40%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+2.3%
2024$7,278+3.8%
2023$7,010+0.5%
2022$6,978+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,275DeedBook 17650, Page 310Recorded10/21/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,275DeedBook 16206, Page 695

Property Sale

Sale
$209,500
DeedBook 4651, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1986