Skip to content

401-14a Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block202
Lot6
QualifierC14A
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class37
Description3SF/
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
58%
Improvement Value:$130,400
42%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,241+2.3%
2024$9,036+3.8%
2023$8,704+0.5%
2022$8,663+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 12346, Page 946

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 4580, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1986