Skip to content

401-19b Bay Shore DrBarnegat Twp, NJ 02638

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2023

Property Information

Block202
Lot6
QualifierC19B
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class37
Description2SF/1264 S 1275
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
63%
Improvement Value:$101,300
37%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,077+2.3%
2024$7,898+3.8%
2023$7,607+0.5%
2022$7,572+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$428,000
Sq Ft1,275DeedBook 18717, Page 1710Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,275DeedBook 16762, Page 510Recorded6/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$399,999
DeedBook 12672, Page 1405

Property Sale

SaleMulti
$148,900
DeedBook 10134, Page 1562

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 4499, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1986