Skip to content

401-20b Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 2, 2003

Property Information

Block202
Lot6
QualifierC20B
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class37
Description2SF/
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
63%
Improvement Value:$102,800
37%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374+2.3%
2024$8,189+3.8%
2023$7,888+0.5%
2022$7,851+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 11827, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 4584, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1986