Skip to content

25 Creek View RdBarnegat, NJ 08005

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block206
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,890
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
59%
Improvement Value:$165,000
41%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+2.3%
2024$11,790+9.5%
2023$10,767+4.8%
2022$10,271+1.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 15977, Page 1673Recorded1/6/2015

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14023, Page 1568

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12603, Page 1655