Skip to content

306 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block208.01
Lot1.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,811
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,900
44%
Improvement Value:$258,300
56%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,730+2.3%
2024$13,426+3.8%
2023$12,932+0.5%
2022$12,872+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft2,811DeedBook 18697, Page 1313Recorded9/27/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5543, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4437, Page 531