Skip to content

300 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block208.01
Lot1.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,992
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
44%
Improvement Value:$247,900
56%
Total Assessment$444,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,230+2.3%
2024$12,936+5.9%
2023$12,211+0.5%
2022$12,153+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,992DeedBook 19172, Page 1056Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 12588, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5540, Page 185

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4392, Page 135