Skip to content

202 Biscayne RdBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2025

Property Information

Block208.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,900
62%
Improvement Value:$187,100
38%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,558+2.3%
2024$14,235+3.8%
2023$13,712+0.5%
2022$13,648+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4929, Page 809

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4416, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1970