Skip to content

209 Biscayne RdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 1987

Property Information

Block208.01
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,442
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
63%
Improvement Value:$106,900
37%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,601+2.3%
2024$8,410+3.8%
2023$8,101+0.5%
2022$8,063+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973