Skip to content

219 Biscayne RdBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 3, 2004

Property Information

Block208.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,700
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
49%
Improvement Value:$189,300
51%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+2.3%
2024$10,809+3.8%
2023$10,411+0.5%
2022$10,363+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12298, Page 1464

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 4244, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1972