Skip to content

266 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$173,521
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block208.01
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,810
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
58%
Improvement Value:$118,500
42%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,470+5.5%
2024$8,032+3.9%
2023$7,727+0.5%
2022$7,690+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$173,521
Sq Ft1,810DeedBook 19980, Page 1202Recorded4/11/2025

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,810DeedBook 19432, Page 1672Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5612, Page 410

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4883, Page 983

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3280, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1971