Skip to content

240 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block208.01
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,242
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
73%
Improvement Value:$89,500
27%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821+2.3%
2024$9,603+3.8%
2023$9,250+0.5%
2022$9,208+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969