Skip to content

238 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block208.01
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,100
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
63%
Improvement Value:$92,200
37%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+5.9%
2024$7,022+4.0%
2023$6,754+0.5%
2022$6,722+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,100DeedBook 19340, Page 183Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$121,250
DeedBook 5720, Page 581

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4245, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1970